Maszyna do nalewania – co trzeba wiedzieć przed jej zakupem?

Linia dozująca ML-60

Maszyna do nalewania to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Spotkać się z nimi można między innymi w branżach kosmetycznej, chemicznej czy spożywczej. Nowoczesne automaty są w stanie napełnić opakowania płynem szybko, precyzyjnie i powtarzalnie. Dotyczy to także płynów gęstych, lepkich i pieniących się.  Przy wyborze odpowiednich maszyn, warto mieć na uwadze potrzeby danej linii produkcyjnej.

Jaką wydajność pracy powinna mieć maszyna do nalewania?

Bardzo istotnym parametrem jest w tym przypadku wydajność pracy. Podawana jest ona zazwyczaj w ilościach sztuk na minutę lub na godzinę. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na ogólną efektywność pracy wpływa wiele różnych czynników. Duże znaczenie ma np. rodzaj cieczy czy pojemność opakowania.  Znając efektywność maszyn do nalewania, można lepiej zaplanować daną linię produkcyjną i przewidzieć jej wydajność. 

Nie da się ukryć, że z efektywnością wiąże się i poziom automatyzacji nalewarek. Najlepiej wypadają tutaj maszyny automatyczne. Maszyny do nalewania na automatycznych liniach produkcyjnych warto uzupełnić odpowiednimi maszynami zakręcającymi czy etykietującymi. 

Maszyna do nalewania, a rodzaj cieczy i typ butelek

Na samym starcie dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj cieczy i typ butelek, z którymi maszyna do nalewania będzie współpracować. Warto zastanowić się nad produktami, które będą docelowo produkowane. Tylko specjalistyczne urządzenia są w 100% bezpieczne i zapewniają cieczy odpowiednie warunki nalewania. To oczywiście przekłada się automatycznie na wysoką jakość produktu końcowego.  W tym przypadku sprawdzą się maszyny, które ograniczają kontakt cieczy czy opakowań z elementami nalewarki. Elementy urządzeń, które mają kontakt z medium (płynem) powinny być wykonane z certyfikowanej stali nierdzewnej.  

Wysoka jakość wykonania na pierwszym miejscu

Jakość wykonania maszyn do nalewania ma zawsze ogromne znaczenie. Wykorzystywane urządzenia muszą spełniać wszystkie rygorystyczne normy i być zgodne z aktualnie obowiązującymi standardami. Tylko to daje pewność, że korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne.

Tym samym podczas wybierania nalewarek trzeba zwrócić uwagę na maszyny pochodzące od renomowanych producentów. Nie należy kupować urządzeń od nieznanych firm, które mogą się okazać sprzętem niskiej jakości. Wiązać się to może także z brakiem jakiegokolwiek wsparcia serwisowego. To wszystko przekłada się  na niską jakość produkcji, wydłużone przestoje i częste usterki i powoduje spore straty finansowe.  Oszczędność jest więc pozorna.

EnglishGermanPolish