Fabryka na miarę dzisiejszych czasów daleką jest od zakładów produkcyjnych pamiętanych z przeszłości. Jedną z największych zmian zaobserwować możemy w procesie konfekcjonowania produktów – zamiast człowieka z butlą i lejkiem stosowane są skomplikowane maszyny, które automatycznie (lub półautomatycznie) wlewają produkt do opakowania. Maszyny rozlewnicza do piwa i innych napojów, w zależności od potrzeb, mogą stanowić grupę samotnych urządzeń, jednak proste spojrzenie w przyszłość pozwala dojrzeć większe możliwości rozwoju przy wykorzystaniu ich w tandemie z innymi modułami.
Maszyna rozlewnicza – sprawny automat do nalewania płynów
Maszyny do nalewania płynów same w sobie to najczęściej urządzenia wykorzystujące taśmy lub transportery płytkowe do przemieszczania opakowań – np. butelek – w taki sposób, by znalazły się bezpośrednio pod szeregiem nalewaków, czyli końcówek układu do podawania płynów, np. piwa. Układ pozwala szybko umieścić odpowiednią ilość produktu w butelce, po czym przekazać ją dalej, jednocześnie przesuwając kolejny zestaw pustych zbiorników pod nalewaki.
Dlaczego warto z nich korzystać? Jakie cechy są w nich najważniejsze? Czy możesz użyć ich do innych jeszcze celów, niż do napełniania butelek piwem? I przede wszystkim, gdzie kupić najlepsze? Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego.
Zalety stosowania linii rozlewniczych – wydajności produkcji opiera się na nowoczesnych technologiach
Wahasz się, czy linie rozlewnicze są rozwiązaniem dla Ciebie? Zastanów się nad rozwojem firmy w najbliższych latach w kontekście poniższych uwag, a być może docenisz współczesne wyposażenie hali produkcyjnej w ich postaci:
- linie rozlewnicze to prosta droga do zwiększenia skali produkcji: ponieważ maszyny rozlewnicze do piwa pracują z większą prędkością niż człowiek, możliwe jest zabutelkowanie odpowiednio większej ilości jednostek – urządzenia te zatem pozwolą Ci rozszerzyć zasięg podaży i lepiej nasycić rynek;
- linie rozlewnicze do piwa podają je z wysoką precyzją: do wszystkich butelek wlana zostanie niemal jednakowa ilość napoju, dzięki czemu podniesiesz estetykę produktu (wystarczy wyobrazić sobie rząd butelek piwa na półce sklepowej o równej linii napełnienia) – dodatkowym plusem będzie łatwość szacowania zużycia surowców;
- linie rozlewnicze pomagają utrzymać czystość w zakładzie: ponieważ ryzyko rozlania (np. przez przepełnienie) jest zredukowane do minimum, masz pewność, że maszyny i podłoga nie są oblewane piwem, co mogłoby prowadzić do obniżenia standardów higieny na hali;
- linie rozlewnicze do piwa wspierają rozwój lokalnych rynków: ponieważ liczba pracowników potrzebna do utrzymania na chodzie linii rozlewniczych jest mniejsza, niż w tradycyjnym modelu fabryki, możesz je z powodzeniem zamontować na mniej zaludnionych obszarach, przyczyniając się do lokalnego zmniejszenia bezrobocia i poprawy bytu ludzi.
Napełnianie butelek piwem – dlaczego warto postawić na linie rozlewnicze tego właśnie napoju?
Piwo jest napojem starożytnym, wyprodukowanym po raz pierwszy około dwunastu tysięcy lat temu – z dwóch jedynie składników: chleba i wody. Chmiel w jego składzie pojawił się dopiero kilka tysięcy lat później, w Babilonie, by poprawić smak trunku. Samo słowo 'piwo’ oznaczało u Prasłowian po prostu napój, co świadczy o jego popularności. Do XII w. względnym monopol na produkcję piwa miały klasztory; bardziej regularne badania nad piwem zaczęły się dopiero w okolicach XVIII w. – wtedy też powstały większe browary europejskie. W XIX w. powstał porter, lager i pilsner, a powstanie maszyny chłodniczej końcem owego stulecia dodatkowo zwiększa popyt. Kolejne lata to bardzo dynamiczny rozwój technologii piwowarskiej, sięgający po dziś dzień.
Piwo jest jednym z napojów, które odniosły największy sukces w historii ludzkości. Potrzeby rynku w tym zakresie nie słabną. Można zatem śmiało założyć, że inwestycja w maszyny rozlewnicze do piwa będzie trafioną i prędko się zwróci.
Piwo produkowane masowo, czy rzemieślnicze? – zwiększ skalę produkcji przy jednoczesnej redukcji kosztów
Linie rozlewnicze typowo kojarzone są z wielkoskalową produkcją. Jest to z pewnością zaleta dla zaprawionego w boju browarnika, jednak jednocześnie może to być nieco onieśmielające dla kiełkującej dopiero spółki chmielowej. Na szczęście linia w pełni to nie jedyna opcja!
Jeśli rozpoczynasz przygodę z produkcją złotego napoju, być może bardziej odpowiedni będzie dla Ciebie pojedynczy dozownik tłokowy z dużym zbiornikiem podawczym, który do obsługi wymaga jedynie jednej osoby – zadajesz mu jedynie wielkość dozy, a napełnianie dokonuje się po wciśnięciu pedała. Również i piwo rzemieślnicze może cechować konkurencyjność. To proste, skuteczne i – szybkie!
Linie produkcyjne – zwiększona wydajność maszyn nie tylko podczas napełniania opakowań
Oczywiście, o ile niewielkie manufaktury ucieszyć mogą niewielkich rozmiarów dozowniki, o tyle gigantom nie wystarczą zapewne same maszyny rozlewnicze do piwa. W takiej sytuacji warto przemyśleć modułowe linie produkcyjne, wyposażone np. w etykieciarkę, czyli urządzenie usprawniające i automatyzujące etykietowanie butelek. Większe linie produkcyjne mogą być używane w zestawie z innymi jeszcze maszynami.
Nalewanie piwa do butelek szklanych – jakie trudności sprawia zastosowanie tych produktów i pojemników?
Zastosowanie butelek jako opakowań na piwo wydaje się intuicyjne. Mimo to, mogą pojawić się w związku z nimi pewne kłopoty. Butelki są cięższe od typowych pojemników wykonanych z plastiku, a wypełniona trunkiem partia może być obciążająca dla niektórych urządzeń. Sprawdź, czy wybrane przez Ciebie maszyny rozlewnicze mają transportery płytkowe lub inny system przemieszczania cięższych opakowań. Ponadto, piwo się pieni – również i tutaj konieczne będzie nietypowe rozwiązanie konstrukcyjne.
Jakie cechy mają dobre maszyny rozlewnicze do piwa? – sprawnie nalewaj złocisty płyn do butelki
Wybierając maszyny rozlewnicze zwróć uwagę na poniższe cechy, dzięki którym zakupiony model będzie odpowiedniego typu i nie przysporzy producentom niepotrzebnych zmartwień:
Wykonanie – z czego powinny być zrobione części mające kontakt z piwem?
Zasadniczo piwo nie jest substancją reaktywną i niebezpieczną i nie stwarza znaczących problemów. Mimo to, niektóre części mające kontakt z trunkiem (np. zbiornik podawczy), wykonane z nieodpowiedniego materiału mogą wpływać na jego smak. Upewnij się, że wytworzono go z dobrej stali nierdzewnej (AISI + numer to nazwa stali), najlepiej kwasoodpornej.
Wysoka liczba wydajnych nalewaków – system dostosowany do potrzeb klienta
Nietrudno zgadnąć, że maszyny rozlewnicze będą tym wydajniejsze, im więcej nalewaków w nich zamontowano – zwiększa to bowiem ilość butelek napełnianych jednocześnie. Ważnym jest, by miały one zdolność nalewania płynów poniżej lustra cieczy, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego pienienia się piwa.
Linia obsługiwana intuicyjnie – czytelny panel sterowania
W części urządzeń montowany jest panel sterowania – sprawdź, czy nie jest to tylko zbędny gadżet, który do niczego nie służy. Powinien być dotykowy, podawać informację o wydajności produkcji, pozwalać na ustawianie programów i być czytelny. Wszystkie dodatki dolicz na plus.
Dozuj różne warianty produktu – nalewarka wyposażona w systemy przeznaczone do detekcji
Jeśli w swojej firmie wytwarzasz więcej niż jeden gatunek piwa, ciągła zmiana zbiorników, w tym ich czyszczenie, to niepotrzebna strata czasu. Lepiej wykorzystać maszyny rozlewnicze, które potrafią dozować miksy (różne rodzaje płynu do różnych pojemników jednocześnie), a następnie rozpoznają je (np. po kolorze kapsla) w trakcie etykietowania, automatycznie przyklejając odpowiednie oznaczenia.
Wszechstronność – maszyny do pakowania różnych produktów, które obsłużą rozmaite zbiorniki i zamknięcia
Maszyny rozlewnicze do piwa to pewna inwestycja. Z czasem jednak może okazać się, że zechcesz rozszerzyć produkcję na inne produkty. Warto już teraz przygotować się na to, wybierając linie produkcyjne mogące obsłużyć różne kształty i rozmiary opakowań, czy płyny o gęstości oraz lepkości odmiennej od browaru.
HG Robotics – producent niezawodnych maszyn rozlewniczych
Firmę HG Robotics od 2011 roku ukierunkowujemy na produkcję urządzeń konfekcjonujących – tak pojedynczych modułów, jak i pełnych linii rozlewniczych. Wybierając nasze urządzenia masz pewność, że cechować je będzie polska inwencja oraz niezawodność najlepszych zagranicznych komponentów.
Masz jakieś pytania? Zachęcamy do kontaktu – przeprowadzimy Cię przez cały proces doboru najlepszego rozwiązania dla Twojego przedsiębiorstwa!