Linie dozujące

Nalewarki przemysłowe – od dozowania produktu do etykietowania opakowań

Pierwsze linie produkcyjne bazowały na ilości i sprawności personelu, którego jednoczesny trud pozwalał na wytworzenie zadziwiająco dużej ilości produktów względem wcześniejszej działalności indywidualnej. Od początku jednak XX w. i raczkujących linii produkcyjnych Forda minęło już jednak sto lat, a technologia w tym czasie nie stała w miejscu. Nalewarki przemysłowe proponowane przez naszą firmę w najgorszym wypadku są półautomatyczne – w wielu jednak wypadkach cały proces: podawanie pojemników, nalewanie produktu, zamykanie opakowań i etykietowanie ich – niemal nie wymaga interwencji (zawodnego przecież) człowieka.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno prosty dozownik do płynów, jak i złożone maszyny rozlewnicze – całe linie produkcyjne, które z powodzeniem dostosujesz (lub my dostosujemy dla Ciebie) do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Masz szczególne wymagania? Skontaktuj się z nami, a będziesz zaskoczony jak indywidualne podejście do problemów i wyzwań Twojej firmy możemy zaproponować!

nalewanie Easy Resize

Uniwersalne

Uniwersalna linia dozująca UL-30

Uniwersalna linia dozująca UL-60

Liniowe

Linia dozująca ML-30

Linia dozująca ML-60

Półautomaty dozujące

Dozownik tłokowy K-1000

Półautomat przepływomierzowy

Gdzie znajdą zastosowanie maszyny rozlewnicze? Nie tylko w przemyśle spożywczym

Nalewarki przemysłowe często kojarzone są z maszynami wykorzystywanymi w przemyśle spożywczym – i słusznie, jako że używa się ich często do rozlewania napojów, olejów i innych cieczy silnie związanych z gastronomią: do butelek szklanych i plastikowych, kartonów, czy słoików. Nie jest to jednak jedyna gałąź gospodarki, w której wykorzystywana jest linia dozująco-konfekcjonująca. Przeznaczona jest ona bowiem również do użytku w innych branżach, m.in.:

  • w kosmetycznej: do rozlewania płynów do mycia i pielęgnacji ciała, kremów, żelów, odżywek, czy perfum i wód toaletowych;

  • w farmaceutycznej: do konfekcjonowania leków w postaci płynnej, np. preparatów leczniczych w formie kropli, czy syropów;

  • w chemicznej: do dozowania i pakowania środków do utrzymania czystości, czy dezynfekcji, ale także chemii gospodarczej.

Dlaczego warto zainwestować w nalewarki przemysłowe? – słuchaj potrzeb swojego zakładu

Automatyczne maszyny rozlewnicze to nieprzemijający trend, ale działanie, które będzie miało realny wpływ na pracę Twojego przedsiębiorstwa. Może Ci ono przynieść następujące korzyści:

  1. Uniezależni Cię od rynku pracy: wiele firm nie rozwija się ze względu na braki w personelu. Dzięki zastosowaniu nalewarki brak chętnych do pracy przestanie być Twoim problemem, a firma będzie mogła funkcjonować również w rejonach mniej zaludnionych.

  2. Zwiększy wydajność produkcji: nawet doświadczony pracownik linii produkcyjnej miewa gorsze dni, choruje i wyjeżdża na urlop. Nalewarki przemysłowe natomiast mogą pracować niemal bez przerw, z zachowaniem wysokiego tempa. Pomimo pierwotnych kosztów, ich inwestycja prędko się zwróci.

  3. Stała prędkość pracy maszyny pozwoli Ci przewidzieć skalę produkcji i zgodnie z nią zaplanować strategie handlowe.

  4. Niewielka ilość błędów nalewarki i jej precyzja pracy to oszczędność czasu i surowców oraz gwarancja wysokiej i stałej jakości konfekcjonowania produktu.

  5. Krok w przyszłość: zainstalowanie nalewarki w przedsiębiorstwie to konieczny krok ku rozwojowi firmy, bez którego wkrótce jej dalszy przyrost przestanie być możliwy. Ponadto, jest to inwestycja w kompetencje Twojej kadry pracowniczej.

Jak działa nalewarka? – kilka słów o konstrukcji linii dozującej

Nasze maszyny do napełniania butelek i innych pojemników zaprojektowane zostały do funkcjonowania przede wszystkim w systemie liniowym. Oznacza to, że podane do urządzenia (umieszczone na stole podawczym lub wybrane przez sortownik) opakowanie przechodzi kolejno przez wszystkie etapy konfekcjonowania, aż dotrze na stół odbiorczy, znajdujący się na drugim końcu linii.

Warto zdecydować się na nalewarkę wyposażoną w ekran dotykowy z intuicyjnym interfacem, na którym wybierzesz realizowany program, zmienisz ustawienia, czy zobaczysz postęp prac – licznik opracowanych produktów albo średnią wydajność produkcji.

Jak wygląda typowa linia produkcyjna, obsługiwana przez nasze nalewarki przemysłowe?

Maszyny rozlewnicze do napełniania butelek szklanych, butelek PET i innych – dozownik płynów gęstych i rzadkich

Szereg pustych opakowań na początek dostarczany jest do maszyny z dozownikiem. To jak szybko działa nalewarka zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to ilość nalewaków (w małych maszynach jeden lub dwa, w dużych – nawet tuzin), wielkość dozy (od 5 ml do nawet 10 l) oraz właściwości płynu: jego lepkość i gęstość (gęste dżemy, kremy, pasty i żele nie wypływają swobodnie jak np. soki, czy detergenty).

Jak sobie radzić z gęstymi płynami? – jakie cechy ma dobra nalewarka do butelek?

W przypadku płynów gęstych konieczne jest zastosowanie maszyny z odpowiednim systemem dozowania produktu. Dobrze sprawdzają się układy tłokowe, czyli takie, które wciągają płyn do cylindra, po czym wypychają do opakowań (a zatem nie musi on ściekać grawitacyjnie).

Napełnianie butelek, puszek i innych opakowań – możesz użyć osobnego urządzenia

W asortymencie posiadamy również urządzenia, które możesz stosować samodzielnie – bez konieczności nabywania całej linii dozująco-konfekcjonującej. Jednym z nich jest uniwersalny dozownik tłokowy K-1000, który pozwoli na napełnianie wszystkimi popularnymi rodzajami cieczy dowolnych pojemników. Standardowo wyposażony jest on w rozdzielacz do różnych substancji, gwarantujący ich stałą dozę.

Zamykanie opakowań – platynki i zakrętki z tworzyw sztucznych

Po napełnieniu opakowania – butelki szklane i plastikowe czy słoiki – na transporterach płytkowych przemieszczane są do zakręcarki. W zależności od modelu może to być robot, który sam wybiera i zakłada zamknięcia, lub wszechstronna zakręcarka 4-ROLL, wymagająca dodatkowego systemu podawania ich na pojemniki. Proces zakręcania może odbywać się z wybraną siłą i momentem siły, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia opakowań jest zminimalizowane. Ponadto, niektóre produkty wymagają platynek – aluminiowych membran, zwiększających szczelność. Na takie okazje warto wybrać linię dozująco-konfekcjonującą wyposażoną w platyniarkę.

Automatyczne sortowanie pojemników i zamknięć – maszyna do podawania opakowań

Puste opakowania oraz zamknięcia mogą być podawane na linię nalewarki na dwa sposoby – ręcznie lub automatycznie. W tym drugim przypadku stosowane są zrobotyzowane sortowniki, potrafiące wybrać i umieścić w odpowiedni sposób (ważna jest nie tylko orientacja góra-dół, ale czasami również przód-tył) oraz we właściwym miejscu opakowanie lub zamknięcie. Fizyczna praca człowieka ogranicza się do dostarczania tych elementów do odpowiednich zbiorników – wszelkie błędy na linii wychwytują odpowiednie systemy, przekazując je w odpowiednie miejsce.

Etykietowanie pojemników – naklej etykiety zarówno na butelki szklane, jak i wieczka słoików

Ostatnim aktywnym elementem konstrukcji linii jest etykieciarka, czyli maszyna umożliwiająca obsługę etykiet. Nasze maszyny rozlewnicze wyposażamy w etykieciarki przemysłowe dwóch rodzajów, w zależności od tego, czy opracowywane są pojemniki okrągłe albo płaskie, czy może etykieta ma zostać nałożona z góry lub jako plomba (np. na wieczka słoików).

System wizyjny – produkt w miksach to nie problem

W przypadku niektórych produktów wygodnie jest jednocześnie dozować kilka różnych wariantów (np. zapachowych, kolorystycznych) – tzw. miksów. Wtedy oczywiście do etykieciarki trafiają wszystkie z nich – ponieważ jednak dla każdego przewidziana jest inna etykieta, maszyna musi mieć jakiś sposób na rozeznanie się w sytuacji. Skutecznym rozwiązaniem jest stosowany przez nas system wizyjny, który na podstawie barwy zamknięcia przyznaje konkretną etykietę.

System modułowy – różne kombinacje maszyn w ofercie

Nasze nalewarki przemysłowe wykonane są w systemie modułowym – oznacza to, że poszczególne urządzenia, z których składa się linia dozująco-konfekcjonująca mogą zostać w dowolnym momencie rozbudowane. Jeśli nie znajdujesz tu gotowego rozwiązania, które sprawdzi się w Twojej firmie, zapraszamy do kontaktu – możliwa jest wymiana niektórych elementów układu na inne, lepiej pasujące do jej profilu.

Masz pytania lub wątpliwości ? Napisz, zadzwoń !

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania