Rozpoczynasz masową produkcję kosmetyków, żywności lub leków? A może rozbudowujesz swoją obecną linię produkcyjną, by zautomatyzować zakład? Poszukujesz maszyny, która zastąpi pracownika podającego pojemniki na wytwarzany przez Ciebie produkt? Zrobotyzowany sortownik opakowań HG Robotics pomoże Ci usprawnić pracę. Zobacz jak działa i co zyskasz inwestując w to urządzenie.
Maszyna kontra człowiek – kiedy przedsiębiorstwa wybierają zautomatyzowany sortownik opakowań?
Dążąc do automatyzacji swojego zakładu produkcyjnego z pewnością zdążyłeś już zauważyć, że maszyny potrafią sprostać większości zadań tradycyjnie wykonywanych przez pracownika, jednak robią to zupełnie inaczej. Często przejawia się to w różnicach czasu potrzebnych na dokonanie danych czynności – te, które ludziom zajmują dłuższą chwilę rozstrzygane są momentalnie, podczas gdy najprostsze z naszego punktu widzenia czynności wymagają bardziej skomplikowanych i czasochłonnych układów. Odpowiednie sortowanie opakowań, to znaczy ustawianie ich w równych odstępach i stojących pionowo na linii – wydaje się być jednym z zadań drugiej z tych kategorii. Mimo to rozwijające się zakłady produkcyjne coraz częściej decydują się jednak na maszynę. Dlaczego?
Zyski przedsiębiorcy wyposażonego w zautomatyzowany sortownik opakowań
Zastanówmy się, jakie korzyści przyniesie Ci dołączenie do swojej linii produkcyjnej zrobotyzowanego sortownika opakowań.
Redukcja kosztów i zwiększenie produkcji
Jedną z podstawowych zalet zatrudnienia maszyny jest obcięcie kosztów związanych z pracą dotychczas wykonywaną przez pracownika. Rzecz jasna potrzebne będzie zatrudnienia konserwatora lub mechanika, jednak w tym przypadku ten sam człowiek będzie mógł obsłużyć wiele urządzeń. Oferowany przez nas zrobotyzowany sortownik opakowań zapewni również większą wydajność procesu, co przełoży się wymiernie skalę produkcji (a zatem na wyniki), pozwalając dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Większa stabilność pracy
Być może obawiasz się awarii, słusznie rozumując, że większa ilość sprzętu, to większa częstotliwość usterek? Zaczekaj jednak z pochopnymi wnioskami, również i pracownicy podatni są na uszkodzenia – zdarza się, że ulegają wypadkom lub chorują, co nieraz skutkuje przeciągającymi się nieobecnościami lub trwałą niezdolnością do pracy. Ponadto zauważ, że maszyny nie biorą urlopów, a do tego mogą pracować w nocy, bez konieczności wypłacania nadgodzin, nie zmniejszając swojej efektywności. Zastosowanie zrobotyzowanego sortownika opakowań pozwoli Ci zachować ciągłość pracy zakładu, co dodatkowo ułatwiając rzetelne szacowanie możliwości produkcyjnych na przyszłość.
Mniejsza ilość pomyłek
Pracownik to tylko człowiek, w związku z czym popełnia błędy. Oczywiście, maszynom też się to zdarza, jednak po pierwsze zdecydowanie rzadziej, a po drugie – to samo urządzenie (jak to jest w przypadku naszego zrobotyzowanego sortownika zamknięć) może być wyposażone w system weryfikujący. Mniejsza ilość pomyłek oznacza natomiast mniej zmarnowanego materiału.
Zwiększenie higieny
Mimo stosowania zabezpieczeń w postaci ochrony osobistej, tj. ubrań, rękawiczek, masek i czepków, wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że w końcu i tak do wyrobu dostanie się jakaś niepożądana substancja. Zrobotyzowany sortownik opakowań zwiększy sterylność linii produkcyjnej przez ograniczenie wpływu zanieczyszczeń na proces konfekcjonowania Twojego produktu.
Potencjał do rozbudowy
Ponieważ w HG Robotics zatrudniamy doświadczonych konstruktorów i oferowane produkty są naszego autorstwa, już teraz stwarzamy możliwość integracji poszczególnych modułów w wielozadaniowe linie produkcyjne. Jeśli Twoim celem jest rozbudowa firmy, ale nie jesteś w stanie zająć się wszystkim naraz, możesz dokonać tego etapami. Masz już naszą linię dozującą, a teraz chcesz dołączyć do niej zrobotyzowany sortownik opakowań lub zamknięć? Skontaktuj się z nami, razem opracujemy dogodne rozwiązanie.
Jak działa zrobotyzowany sortownik opakowań?
Skupiając się na małej partii kilku opakowań prześledźmy, jak zrobotyzowany sortownik opakowań wykonuje swoją pracę. Opakowania znajdują się początkowo w dużym zbiorniku, zupełnie luzem. Na jednej z jego ścian zamontowana jest taśma wyposażona w progi, na których podnoszone są przylegające do niej pojemniki. Przerzucane są one do kolejnego zbiornika, w którym następuje pozycjonowanie – jest to punkt wibracyjny. Znajdująca się w nim taśma przesuwa je w kierunku obrotowej rolki umieszczonej na takiej wysokości, by odepchnąć opakowania znajdujące się zbyt wysoko, a przepuścić jedynie te, które wylądowały płasko i zmieściły się w wyznaczonej wzdłuż szynie. Przed zbyt gwałtownym odrzutem przez obracającą się rolkę, chronią zawieszone luźno taśmy. Spozycjonowane opakowania poddawane są kontroli wizyjnej w kontekście poprawności tego procesu, po czym transporter podaje je do obszaru roboczego robota typu Delta lub Scara. Na podstawie informacji o geometrii robot podnosi je kolejno i umieszcza w pozycji stojącej, w poruszających się wraz z transporterem paskach. Te natomiast, które z dowolnego powodu pominie, spadają na pętlę powrotną, która odprowadza je z powrotem do pierwszego zbiornika.
Czym powinien charakteryzować się zrobotyzowany sortownik opakowań?
Rozważając możliwości wprowadzenia tego urządzenia do swojego zakładu, zwróć uwagę na następujące cechy:
Wydajność pracy
Ponieważ maszyna ta ma za zadanie zastąpić człowieka, nie może być od niego wolniejsza. Oferowany przez nas sortownik, zależnie od użytego robota, może posortować nawet do 100 sztuk opakowań w ciągu minuty (6000 szt./h).
Pełna automatyzacja
Opakowania, których robot nie zdąży przesortować, nie spadają do pojemnika, który trzeba co jakiś czas opróżnić. Są cofane automatycznie do zbiornika na początku układu. Dzięki temu jedyna praca potrzebna do wykonania, to dostarczanie nowych porcji opakowań.
Wszechstronność
Oferowany przez nas zrobotyzowany sortownik do opakowań pozwala na pracę z wieloma ich typami – w tym z okrągłymi, czy eliptycznymi, a ich zmiana jest prosta, bowiem chwytak robota jest elementem formatowym. System wizyjny dostosowany jest również do opakowań transparentnych. O uniwersalności naszego urządzenia niech świadczy zakres rozmiarów pojemników, z którymi może pracować: od 1.5 cm po 12 cm średnicy oraz od 2 cm do 40 cm wysokości – przedziały te zawierają w sobie większość użytecznych opakowań, jakie możesz sobie wyobrazić.
Prostota obsługi
Ostatnią, choć wcale nie najmniej ważną kwestią jest łatwość współpracy z maszyną. Wyposażyliśmy zrobotyzowany sortownik opakowań w dotykowy monitor, który podaje kilka użytecznych informacji: kto nią operuje, jaki program został wybrany (związany z rodzajem opakowań), licznik posortowanych opakowań w sesji oraz ogólny, a ponadto – zaobserwowaną wydajność pracy urządzenia.