Zrobotyzowany sortownik zamknięć – czym jest i w jaki sposób wesprze Twoją firmę?

zrobotyzowany-sortownik-zamkniec-czym-jest-i-w-jaki-sposob-wesprze-twoja-firme

Obecnie trudno wyobrazić sobie sprawnie działającą firmę, w której nie ma maszyn. Jeszcze kilka dekad temu nawet komputer był czymś egzotycznym, dzisiaj jednak większość linii produkcyjnych korzysta już z urządzeń elektrycznych. Jednym z bardziej użytecznych jest zrobotyzowany sortownik zamknięć. Co to takiego, jak działa i jakie profity przynosi?

Do czego służy zrobotyzowany sortownik zamknięć?

Jesteś wytwórcą produktów płynnych, takich jak np. kosmetyki? Z pewnością zatem nie jest Ci obce zagadnienie podawania zamknięć na opakowanie. Zrobotyzowany sortownik zamknięć jest zautomatyzowanym urządzeniem, którego zadanie polega właśnie na sortowaniu i podawaniu zamknięć do wykorzystania na kolejnych etapach linii produkcyjnej. Pomimo stosunkowo prostego skutku, jego działanie nie jest tak oczywiste jak mogłoby się wydawać – zastąpienie człowieka wymaga od maszyny pewnego stopnia skomplikowania, nieraz o wiele większego, niż widać na pierwszy rzut oka. Przyjrzyjmy się bliżej zadaniom realizowanym przez to urządzenie.

Jak działa zrobotyzowany sortownik zamknięć?

Oferowany przez nas zrobotyzowany sortownik zamknięć wykonuje pracę w sposób ciągły (a nie etapowy), toteż aby prześledzić jego działanie, skupimy się na pojedynczej porcji zamknięć. Zostaje ona pobrana z pojemnika, zwanego sortownikiem zamknięć, przez taśmę – jest to możliwe dzięki umieszczonym na niej progom, na których owe elementy się opierają. Ta z kolei zrzuca je na zamkniętą z jednej strony rynienkę – transporter wejściowy – która okresowo przepycha wszystkie znajdujące się w niej zamknięcia ku stronie otwartej, powodując spadek kilku sztuk na okrągłą tarczę (matę wibracyjną). Po drugiej stronie maty ruchome ramię robota typu Scara zbiera je pojedynczo, przy czym jego chwytak korzysta z dobrodziejstw systemu wizyjnego, by dopasować się do geometrii położenia i kształtu zamknięcia. Mata wibracyjna co krótki czas obraca się o stosunkowo niewielki kąt, przybliżając kolejne zamknięcia do ramienia robota; po drodze spiętrzone elementy strącane są przez miotełkę. Przejęty element podaje on dalej, na kolejny ruchomy element, ale już w określonej pozycji. Dzięki temu po odłożeniu przezeń na transporter wprowadzający do zakręcarki jest on zawsze ustawiony w tej samej orientacji.

Jakie cechy posiada dobry zrobotyzowany sortownik zamknięć?

Czego właściwie możesz oczekiwać od zrobotyzowanego sortownika zamknięć?

Uniwersalność – praca z różnymi typami zamknięć

Oczywiście nie każdy produkt, który wytwarzasz, ma takie samo opakowanie. Poza różnicami w kształcie i wielkości, jedną z tych, na które nieraz zwracają uwagę konsumenci, jest właśnie rodzaj zamknięcia. Zrobotyzowany sortownik zamknięć naszej produkcji poradzi sobie z wszystkimi czterema najbardziej popularnymi typami: z nakrętkami, pompkami (jak w przypadku mydeł w płynie, czy szamponów), zamknięciami typu flip-top (otwarcie do podważenia palcem, częste w żelach pod prysznic), czy push-pull (spotykane np. w opakowaniach płynów do naczyń).

Łatwość wymiany chwytaka

Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz korzystać z tylko jednego zrobotyzowanego sortownika zamknięć, ale jednocześnie – z wielu zamknięć. W takiej sytuacji przydatne się okaże, jeśli chwytak robota będzie jedynym formatowym elementem. Dzięki temu wymiana go celem dostosowania linii do kolejnej partii zamknięć nie zajmie zbyt wiele czasu.

Szybkość pracy

Jednym z kluczowych parametrów maszyny jest szybkość, z jaką potrafi poradzić sobie z powierzonym zadaniem. W przypadku naszych sortowników, możliwe jest uzyskanie wydajności nawet 50 sztuk w ciągu minuty, czyli 3000 w godzinę. Czy nadążysz z produkcją?

Likwidacja błędów

Nie jest możliwe, aby przy takich ilościach wszystkie zamknięcia były jakościowo bez zarzutu. Jeśli chcesz uchronić swoją markę przed niezadowoleniem klientów – a przecież chcesz – zwróć uwagę na to, by Twój zrobotyzowany sortownik zamknięć był wyposażony w układ weryfikacji wadliwych sztuk.

Co zyskasz inwestując w zrobotyzowany sortownik zamknięć?

Przedsiębiorstwo to nie instytucja naukowa, zatem z pewnością interesują Cię potencjalne zyski, jakie możesz osiągnąć korzystając z omawianego urządzenia.

Zalety związane z wykonywaniem pracy

Robot to nie człowiek i – pomimo przewagi tego drugiego na wielu polach – w przypadku zdolności wykonywania pracy często wygrywa maszyna. Robot nie bierze urlopu. Robot nie idzie na zwolnienie, ani nie czuje się źle. Jest w stanie pracować długimi godzinami. Zastosowanie zrobotyzowanego sortownika zamknięć zapewni Twojej firmie płynność pracy i zwiększy wydajność, a w konsekwencji – zyski. 

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Brak operatora oznacza ponadto po pierwsze, że nie ulegnie on uszkodzeniom fizycznym, za które być może będziesz musiał zapłacić, a po drugie – że Twoja linia produkcyjna automatycznie staje się bardziej sterylna, co może mieć znaczenie w niektórych gałęziach przemysłu.

Nowoczesny wizerunek

Firma zyskuje w oczach pracowników oraz postronnych, gdy zostaje zautomatyzowana. Postrzeganie jej jako nowoczesnej zaskarbi natomiast sympatię klientów oraz zwiększy atrakcyjność z punktu widzenia inwestorów – a to z kolei droga prowadząca Twoje przedsiębiorstwo w przyszłość.

EnglishGermanPolish