Linia rozlewnicza do napojów – z czego się składa?

Planujesz rozpocząć działalność gospodarczą i zająć się produkcją napojów? Bez wątpienia potrzebna będzie wysokiej jakości linia rozlewnicza. Warto już wcześniej dowiedzieć się, na czym polega jej działanie i z czego musi się składać.

Jak wybrać linię rozlewniczą?

Wybór właściwej linii rozlewniczej do napojów jest bardzo ważny, bowiem od tego może zależeć Twój sukces. Jak wybrać odpowiednią? Przede wszystkim musisz zastanowić się, jakie dokładnie napoje chcesz produkować i dla kogo mają one być przeznaczone. Produkcja soków znacznie różni się od produkcji napojów alkoholowych. Przykładowo, linia rozlewnicza do piwa powinna uniemożliwiać pienienie się napoju podczas rozlewania. Warto także uwzględnić technologię wagową i rozwiązania tłokowe. Znaczenie może mieć także technologia dozowania, np. przepływomierzowa lub objętościowa. Oprócz tego powinieneś rozważyć, jakie mają być pojemności sprzedawanych produktów i jakie będą miały opakowania. Kluczowa jest także skala produkcji. Nieco inne rozwiązania przydatne są do niewielkich, regionalnych produkcji, a inne do dystrybucji napojów na szeroką skalę.

Z czego składa się linia rozlewnicza do napojów?

Każda linia rozlewnicza do napojów składa się z kilku kluczowych elementów. Niezbędne jest przede wszystkim wysokiej jakości urządzenie dozujące, nalewające płyn do wybranego pojemnika. Dobór urządzenia dozującego zależy od rodzaju produkowanego napoju. W przypadku, gdy płyn jest gazowany, konieczny jest taki sprzęt, który uniemożliwi pienienie napoju w trakcie nalewania. Następnym ważnym elementem systemu jest pionowa zakręcarka, która sprawnie zakręci butelkę i uniemożliwi rozlanie się płynu. Nie można także zapomnieć o wysokiej jakości transporterze płytkowym. Jednym z końcowych etapów produkcji napojów jest znakowanie butelek i w tym celu sprawdzi się urządzenie zwane etykieciarką. Jeżeli produkty będą sprzedawane w zgrzewkach, niezbędna będzie również foliarka do tworzenia pakietów zbiorczych. Zgrzewki w znacznym stopniu ułatwiają także transport i przechowywanie napojów. Końcowym elementem linii rozlewniczej jest przestronny i wygodny stół odbiorczy.

Dozowniki w liniach rozlewniczych

W liniach rozlewniczych do napojów doskonale sprawdzają się półautomatyczne dozowniki tłokowe, np. K-1000, które sprawnie dozują zarówno płynne, jak i półpłynne produkty. Z powodzeniem można stosować je do rozlewania wody, napojów, a także gęstych soków, przecierów, smoothie. Przeznaczone są one do napełniania różnych rodzajów opakowań, niezależnie od ich kształtu i rozmiaru. Dozowniki tego typu mają możliwość instalacji różnych typów rozdzielaczy, np. grzybkowego, stożkowego, suwakowego, kulowego.

Zrobotyzowane sortowniki do linii rozlewniczych

W celu zachowania harmonii i porządku podczas procesu produkcyjnego warto zainwestować w nowoczesne zrobotyzowane sortowniki. Służą one sprawnemu dostarczaniu do maszyn produkcyjnych opakowań do napojów. Współczesne sortowniki potrafią skutecznie rozróżniać rodzaje i wielkość butelek, słoików, fiolek. Zajmują się one sortowaniem, czyli skanowaniem oraz ustawianiem pojemników w pożądanej pozycji. Dzięki takiemu urządzeniu produkcja napojów może być bardzo wydajna, a co za tym idzie, opłacalna.

Zadbaj o wysoką jakość komponentów

W przypadku produkcji na szeroką skalę bardzo ważna jest jej automatyzacja. Dzięki temu proces będzie przebiegał sprawnie i bez udziału dużej liczby pracowników. W związku z tym warto zadbać o wysoką jakość podzespołów. Najlepiej kupować nowoczesne maszyny sprawdzonych marek, dopasowane do konkretnego rodzaju produkcji. Pomaga to zmniejszyć ryzyko awarii, która może okazać się w skutkach dla Twojego przedsiębiorstwa. Awaria generuje kosztowne przestoje. Poza tym dobrze jest wybierać takie urządzenia, które są intuicyjne w obsłudze, bowiem może to znacznie usprawnić produkcję.

Przykładowe linie rozlewnicze do napojów

Uniwersalna linia rozlewnicza UL-20

Jeżeli szukasz małej i kompaktowej linii rozlewniczej do napojów, postaw na linię UL-20 firmy HG Robotics. To doskonałe rozwiązanie w przypadku małych przestrzeni produkcyjnych. Linię tę chętnie wybierają osoby, które dopiero rozpoczynają swój biznes i nie chcą od razu rzucać się na głęboką wodę. Wydajność tej linii to około 20-25 sztuk na minutę. Do obsługi linii wystarczy nawet tylko jedna osoba. Istotne jest również to, że sprawdza się ona w przypadku różnych rodzajów płynów i opakowań.

Uniwersalna linia rozlewnicza UL-30

Jeśli zależy Ci na możliwości szybkiej zmiany kształtu opakowań, doskonałym wyborem będzie linia UL-30. Bardzo często stosowana jest ona w przemyśle kosmetycznym, ale z powodzeniem może także być wykorzystana do branży spożywczej. Przezbrojenie trwa mniej więcej 15 minut. Istotne jest to, że linia umożliwia stosowanie najróżniejszych kształtów opakowań. Dzięki niej nie musisz kupować drogich elementów, aby szybko zmienić rodzaj opakowania. Rozwiązanie to pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

EnglishGermanPolish