Czy linia dozująca jest Ci potrzebna? Jakie powinna mieć cechy?

czy-linia-dozujaca-jest-ci-potrzebna-jakie-powinna-miec-cechy

Rozważasz, czy w planach budżetowych Twojego przedsiębiorstwa powinna znaleźć się linia dozująca? A może jesteś nowy w branży i zastanawiasz się, czy warto w ogóle inwestować w takie rozwiązanie? Podpowiadamy kiedy i dlaczego będzie Ci potrzebna oraz sprawdzamy jakie są jej istotne elementy.

Czym właściwie jest linia dozująca?

Linia dozująca stanowi jeden z podtypów linii produkcyjnej. Dzięki niej zadania związane z konfekcjonowaniem produktów i dbałość o ich poprawne wykonanie powierzona zostaje maszynom. Sama w sobie stanowi układ współpracujących ze sobą urządzeń o zastosowaniach odpowiadających kolejnym etapom produkcji, poczynając np. od umieszczania wytwarzanego produktu w pojemniku aż po zdjęcie gotowego ze stołu odbiorczego. 

Jak poznać, że linia dozująca jest Ci potrzebna?

Czy każdy wytwórca produktów kosmetycznych, spożywczych lub chemicznych potrzebuje linii dozującej? Oczywiście nie. To znaczy, nie od razu. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i dopiero rozpoczynasz produkcję, być może nie masz zbyt dużego rynku zbytu. Podobnie wygląda sytuacja niewielkich wytwórców dóbr regionalnych – np. lokalnych trunków. Jeśli jednak rynek okazał się przychylny Twoim produktom lub z innych powodów planujesz rozszerzyć działalność, niewielka jest szansa, że sprostasz konkurencji nie inwestując w automatyzację – im wyżej chcesz zajść, tym bardziej linia dozująca staje się niezbędna.

Jakie korzyści przyniesie Ci linia dozująca?

Co sprawia, że przedsiębiorstwa podlegające robotyzacji zyskują większą renomę na rynku? Przyjrzyjmy się zaletom współpracy z maszynami. Jakie korzyści przyniesie Ci linia dozująca? 

Korzyści związane z jakością wykonania pracy

Po pierwsze, zamontowana linia dozująca to mniejsza zależność od człowieka. Maszyna sterowana jest przez elektroniczne układy zasadniczo nie mają przerw w pracy, co sprawia, że ich efektywność jest jednakowa w dowolnym momencie dnia lub nocy. Po drugie, operują na liczbach, a ich czujniki są dokładne, co oznacza, że precyzja napełnienia zbiornika jest zdecydowanie wyższa. Ponadto, zatrudnienie maszyny zamiast człowieka wcale nie oznacza wzrostu bezrobocia. Będziesz mógł dodatkowo wesprzeć bardziej wykwalifikowanych pracowników do obsługi i konserwacji maszyn.

Korzyści związane z funduszami

Ponieważ maszyny pracują w sposób powtarzalny, będziesz mógł łatwo i trafnie przewidzieć wielkość swojej produkcji, a co za tym idzie – mierzyć przyrost jej skali i planować na tej podstawie dalsze kroki w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Linia dozująca pozwala ponadto na zwiększenie jego wydajności i rzetelności – może długimi godzinami pracować bez popełniania pomyłek, a tempo jej pracy przewyższa tempo pracy człowieka. Inwestując w automatyzację zyskujesz podwójnie – nie tylko zmniejszasz nakład, ale jednocześnie zwiększasz produkcję.

Co wchodzi w skład linii dozującej?

Konstrukcja konkretnej linii dozującej zależeć będzie przede wszystkim od Ciebie i potrzeb Twojego przedsiębiorstwa – nieco inne wymagania stwarza branża kosmetyczna, a inne – choćby spożywcza. Ponadto, różnice pokażą się również w zależności od wielkości produkcji, a nawet – wykorzystywanych opakowań. Na co zatem zwrócić uwagę projektując linię dozującą dla siebie?

Nalewarka do płynów – serce układu

Bezsprzecznie najważniejszym elementem naszych linii dozujących jest nalewarka do płynów. Urządzenie to, wyposażone jest w dwa do 12 nalewaków, których ilość dopasujesz do skali swojej produkcji. Pozwala ono na wypełnienie nawet 3000 sztuk opakowań w każdej godzinie – zależy to oczywiście od pojemności zbiornika (10 ml÷10 l), rodzaju jego zamknięcia (czyli wydolności dalszej części linii) oraz parametrów płynu: lepkości oraz gęstości. Wybierając nalewarkę do produktów, które się pienią (np. szampony lub piwo) zadbaj, by miała ona funkcję nalewania poniżej lustra płynu.

Sorter zamknięć i zakręcarka – precyzyjna praca

Kolejny krok automatyzacji to zamykanie opakowań. Linia dozująca może być wyposażona w sorter zamknięć. Dzięki niemu zamknięcia te, umieszczone przez operatora w pojemniku maszyny, będą podawane na linię. Oferujemy uniwersalne zakręcarki czterorolkowe oraz wieloformatowe serwo, radzące sobie z zamknięciami typu flip-top, nakrętkami, pompkami, czy triggerami, które zamykają je w sposób bezpieczny dla produktu.

Etykieciarka – dopracowanie produktu

To jednak nie musi być koniec linii dozującej. Gotowy produkt trzeba jeszcze      odpowiednio oznakować, czyli – zaetykietować. Wybierz etykieciarkę, która obsłuży Twoje opakowania, zwracając uwagę na ich kształt i rozmiary. W przypadku wykorzystywania jednego typu pojemników dla różnych produktów być może będziesz chciał skorzystać z systemu wizyjnego, który jest zdolny w jednym przebiegu produkcyjnym rozróżnić produkty po znaku szczególnym (może to być kolor korka), a następnie zaetykietować go właściwą etykietą. Istotne może się również okazać zaopatrzenie etykieciarki w system nadruku istotnych informacji, takich jak data lub numer partii.

EnglishGermanPolish