Produkcja przemysłowa w Polsce cały czas rośnie, co dla wielu ekspertów może być zaskoczeniem. Tak jest od lat 90. XX wieku. Początkowo wzrost nie był duży, a w latach 2000-2002 odczuwalna była stagnacja. Jednak wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej zaczął się intensywny rozwój polskiego przemysłu. Od jakiegoś czasu tendencja wzrostowa jest szczególnie silna.
Produkcja przemysłowa w Polsce – stoją za nią prężnie działające firmy
Oczywiście na wzrost wartości produkcji przemysłowej w Polsce pracuje wiele firm. Najlepiej uprzemysłowiona jest południowa i środkowa część kraju, a także duże miasta. Co ciekawe, warto w tym przypadku wspomnieć nie tylko o przemyśle energetycznym czy motoryzacyjnym, ale i przemyśle lekkim czy spożywczym. Prężnie rozwijają się m.in. branża kosmetyczna, chemiczna oraz farmaceutyczna.
Jeszcze przed rokiem 1989 spora część polskiej produkcji przemysłowej wysyłana była za granicę. To kończyło się dużymi niedoborami na rynku lokalnym. Dzisiaj eksportuje się więcej, ale bez negatywnego wpływu na zaopatrzenie polskich sklepów. Gospodarka wolnorynkowa sama bowiem reguluje wielkość produkcji danych wyrobów w zależności od zapotrzebowania na nie. Duże znaczenie dla Polski ma na pewno eksport produktów chemicznych i towarów spożywczych.
Przemysł oparty na nowoczesnych maszynach produkcyjnych
Produkcję przemysłową w Polsce cechuje nieustanny rozwój. Wzrosty można zaobserwować zarówno we wskaźnikach dotyczących produkcji, jak i osiąganych zysków. Coraz więcej osób pracuje w przemyśle. Rosną też wynagrodzenia w tej branży. Wzrosty odnotowywane są poza tym w przypadku eksportu produktów przemysłowych.
Tylko w roku 2015 w Polsce zarejestrowanych było niemal 208 tysięcy podmiotów prowadzących działalność przemysłową. Zdecydowana większość z nich to przedsiębiorstwa prywatne (około 99%). Co ciekawe, wiele firm działających w kraju to mikroprzedsiębiorstwa i firmy małe. Za ich sukcesem często stoją nowoczesne maszyny przemysłowe. W XXI wieku liczy się bowiem wysoka wydajność i automatyzacja produkcji.
Jak zapowiada się przyszłość?
Co czeka produkcję przemysłową w Polsce? Nie da się ukryć, że eksperci przewidują nieustanną automatyzację produkcji. Nowoczesne maszyny przemysłowe mają za zadanie poprawiać wydajność i jakość pracy. Tam, gdzie to jest możliwe, mają zastępować ludzi. Im szybciej firmy się do tego przystosują, tym dla nich lepiej.