Dozowanie kremów – jak zorganizować ten proces w firmie? Odpowiadamy

Jesteś producentem kosmetyków? Niezależnie od tego, czy działasz w branży farmaceutycznej, czy kosmetycznej, z pewnością wiesz, jak ważne w procesie rozwoju jest systematyczne analizowanie rynku i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Szczególnie istotne okazuje się osiągnięcie stabilności procesu produkcyjnego. Jednym z jego etapów jest odmierzanie produktów – producenci zazwyczaj mierzą się z wyzwaniami w obszarze dozowania kremów. Jak przygotować linię produkcyjną do tego etapu? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Czym jest dozowanie w procesie produkcyjnym?

Dozowanie kosmetyków jest jednym z etapów konfekcjonowania – następuje po zakończeniu produkcji. W dużym uproszczeniu polega na precyzyjnym odmierzaniu ilości materiału przy użyciu specjalistycznego sprzętu, przystosowanego do danego typu medium. Tak przygotowany produkt może przejść do kolejnych etapów pakowania kosmetyku, czyli sortowania zamknięć, zakręcania i etykietowania. Dozowanie jest z reguły powtarzalną czynnością, a od dokładności tego procesu zależą kolejne etapy konfekcjonowania.

Producenci kosmetyków stają przed największymi wyzwaniami w przypadku dozowania kremów. Trudność wynika głównie z gęstości i lepkości produktu. Proces jest złożony i musi być dokładnie zaplanowany – od jego powodzenia zależy to, w jaki sposób postrzegana będzie marka.

Jak przebiega dozowanie kremów?

Jak wspomnieliśmy wyżej, proces dozowania jest jednym z najważniejszych etapów konfekcjonowania kosmetyków. W związku z tym jego organizacja wymaga wiedzy i doświadczenia. Od czego należy zacząć?

Pierwszym krokiem jest dokładne zaprojektowanie systemu dozującego. Należy w nim ująć przede wszystkim lepkość i gęstość produktu, ale także pojemność opakowania. Nie bez znaczenia jest oczekiwana wydajność i dopasowanie do potrzeb produktu. W kolejnym kroku – po akceptacji projektu – następuje jego realizacja, czyli wyposażenie linii produkcyjnej w odpowiednie urządzenie dozujące.

W profesjonalnych zakładach produkcyjnych dozowanie kremów odbywa się poprzez przesłanie półproduktu ze zbiornika do maszyny dozującej. Nowoczesne linie dozujące są zautomatyzowane, dzięki czemu podawanie pojemników pod dysze następuje automatycznie lub półautomatycznie. Rozwiązanie, na które w tym obszarze zdecyduje się zakład, musi być dopasowane pod względem wydajności i elastyczności do potrzeb produkcji.

Dozowanie kremów – jakie rozwiązanie wybrać?

Maszyny dozujące występują w wielu wersjach. Należy jednak pamiętać o tym, że kosmetyki, a zwłaszcza kremy, wymagają szczególnego postępowania podczas konfekcjonowania i dozowania ich do opakowań jednostkowych. Jak wybrać właściwe rozwiązanie? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Metoda dozowania

Odmierzanie kremu do opakowań musi być precyzyjne. Właśnie dlatego, wybierając maszynę, należy zwrócić uwagę na to, do jakiej metody dozowania jest przeznaczona. Wyróżnia się dozowanie przeprowadzane metodą czasowo-ciśnieniową lub objętościową. W przypadku kremów najlepiej zdecydować się na dozowanie objętościowe – ze względu na mniejszą podatność na zmiany. Warto zauważyć, że metoda czasowo-ciśnieniowa nie sprawdzi się w przypadku gęstych i lepkich substancji – dzieje się tak, ponieważ odmierzanie tym sposobem może być podatne na czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na substancję.

Parametry techniczne

Wybranie odpowiedniego rozwiązania do dozowania kremów nie byłoby możliwe bez dopasowania parametrów technicznych. Jednym z najważniejszych jest oczywiście wydajność, która w dużej mierze zależy od liczby głowic w urządzeniu dozującym. Należy dopasować ją do potrzeb i wielkości zakładu. Nie bez znaczenia pozostaje wielkość dozy – ten parametr musi odpowiadać pojemności opakowań, jakie wybrano dla produkowanych kremów.

Projektując rozwiązanie do zakładu produkcyjnego, należy też wziąć pod uwagę wymogi dotyczące higieny i czystości. Właśnie dlatego, poza funkcjonalnością urządzeń, duże znaczenie ma łatwość czyszczenia i odporność na środki dezynfekcyjne.

Jakość wykonania

Dozowanie kremów musi odbywać się z udziałem urządzeń, które spełniają przyjęte normy i są zgodne z obowiązującymi standardami. To także gwarancja bezpieczeństwa użytkowania. Co więcej, ważna jest też ich jakość – właśnie dlatego należy wybierać maszyny renomowanych producentów, dzięki czemu zakład nie narazi się na ryzyko niespodziewanych awarii i usterek.

Maszyna czy kompletna linia dozująca – co wybrać?

Wybierając rozwiązanie do odmierzania kosmetyków, warto wziąć pod uwagę to, że dobrze sprawdzi się uniwersalne urządzenie, dzięki któremu będzie można skutecznie dozować produkty o różnej konsystencji, np. kremy. Jedną z możliwości jest wyposażenie linii produkcyjnej w roboty dozujące. Odpowiednio dobrane do potrzeb zakładu mogą być też samodzielnymi stanowiskami roboczymi.

Najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa jest jednak wybranie uniwersalnej linii dozującej, dzięki której możliwe będzie zorganizowanie kompleksowego systemu konfekcjonowania. Prawidłowo skonstruowana linia ujednolica proces produkcji i magazynowania przygotowanych produktów. Nowoczesne linie są zautomatyzowane – umożliwiają zredukowanie kosztów i poprawę szybkości pracy.

Organizacja procesu dozowania kremów i innych kosmetyków to inwestycja – zdecydowanie warto wybrać urządzenia, które doskonale ze sobą współgrają i są zaawansowane technologicznie. Jeżeli poszukujesz profesjonalnie zaplanowanej linii produkcyjnej do swojego zakładu, skontaktuj się z naszą firmą. Podpowiemy, które rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby Twojego przedsiębiorstwa.

EnglishGermanPolish