Dlaczego znakowanie opakowań jest takie ważne? Dobierz odpowiednią etykieciarkę

dlaczego-znakowanie-opakowan-jest-takie-wazne-dobierz-odpowiednia-etykieciarke

Nie wszystko jesteś w stanie zrobić ręcznie; podobnie – nie wszystko warto tak robić. Etykietowanie opakowań to jedna z tych czynności, które szybciej, sprawniej i bezpieczniej jest powierzyć maszynie. Dlaczego? Jakie cechy powinna mieć właściwa etykieciarka? O tym przeczytasz poniżej.

Znakowanie opakowań etykieciarką przemysłową

Posiadasz już linię dozującą dla Twoich produktów, na którą opakowania i zamknięcia podaje sortownik, płyn wlewany jest z wysoką precyzją a pojemnik zakręcany jest automatycznie? To świetnie! Brakuje jednak elementu, który sprawi, że Twój produkt będzie mógł trafić na rynek. Jest nim odpowiednia etykieta. Oznakowanie opakowań etykietą jest natomiast o wiele wygodniejsze, kiedy odpowiedzialna jest za nie maszyna.

Czy niewielka firma potrzebuje etykieciarki?

Być może Twój zakład nie jest jeszcze zbyt duży lub to jego pierwsze miesiące pracy. Nawet jeśli posiadasz już automatyczny dozownik, prawdopodobnie obywasz się bez sortowników, a może nawet zakręcarki. W związku z tym etykietować również mogą Twoi pracownicy, prawda? Niezupełnie. Oczywiście, jest to możliwe, jednak czy jesteś pewien, że kiedy postawisz produkty na sklepowej półce, będą one prezentowały się profesjonalnie? Wystarczy niewielkie przesunięcie podczas klejenia i rząd opakowań zaczyna wyglądać nieestetycznie – a to dokładnie odwrotne wrażenie, niż chcesz wywołać. Znakowanie opakowań po prostu musi być wykonane schludnie i porządnie.

Automatyczne etykietowanie opakowań – spełnij wymogi

Poza precyzją, cechującą dobre urządzenia automatyczne, zapewniające estetyczny wygląd opakowania i zwiększające szansę na zainteresowanie się klientów gotowymi produktami, jest jeszcze jeden powód, który popycha przedsiębiorców do zainwestowania w automatyzację etykietowania opakowań. Mowa o wymogach prawnych narzucanych m.in. przez Unię Europejską. Nie dość, że na opakowaniach muszą znaleźć się określone informacje (jak choćby funkcja preparatu, jego skład, czy data przydatności), mają być nieusuwalne i widoczne – odpowiednie etykiety natomiast spełnią wszystkie te wymagania. Co więcej, stanowią one nieraz czytelniejszą alternatywę dla umieszczania tych informacji bezpośrednio na opakowaniu (np. w przypadku pojemników przezroczystych widoczność tekstu byłaby mniejsza wraz z opróżnianiem opakowania). Naklejanie ich bezpieczniej jest jednak powierzyć maszynie. Po pierwsze myli się rzadziej niż człowiek, a po drugie jej parametry klejenia są niezmienne w trakcie pracy, zatem w dużym stopniu wyeliminowane zostaje ryzyko uszkodzenia etykiety lub jej części.

Wybierz odpowiednią etykieciarkę – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście dobór urządzenia wykonującego etykietowanie opakowań jest kwestią związaną ze specyfiką produkcji. Przemyśl go zatem w kontekście zagadnień omówionych poniżej.

Wydajność pracy urządzenia

Ważnym parametrem świadczącym o jakości etykieciarki jest zdolność do wykonania przez nią określonej pracy w zadanym czasie. Czy Twój pracownik potrafi zaetykietować 3000 opakowań w godzinę (czyli 50 w każdej minucie)? Lub kilka razy tyle? Z całą pewnością nie, podczas gdy etykieciarki, zależnie od zadanych warunków, przewyższają go wielokrotnie. Nie tylko zatem jakość pracy, ale też jej szybkość sprawiają, że warto zainwestować w to urządzenie.

Gabaryty opakowań i etykiet

Podczas produkcji będziesz miał do czynienia z pojemnikami różnych rozmiarów (wystarczy spojrzeć na nasze nalewarki – obsługują dozy od 10 ml po 10 l!). Czy etykietowanie opakowań będzie możliwe, zależy od konstrukcji etykieciarki. Z czasem będziesz chciał poszerzać ofertę – celuj zatem w szeroki zakres możliwości, tak by maszyna obsługiwała jak największe opakowania. Względem samych etykiet obowiązuje podobne kryterium – nawet jeśli obecnie nie potrzebujesz długich lub wysokich etykiet, w przyszłości możesz żałować wyboru urządzenia, do którego się nie zmieszczą. W przypadku korzystania z opakowań płaskich zwróć uwagę, by etykiety mogły być przyklejane z obu ich stron za jednym razem.

Kształt opakowań i etykiet

Nie wszystkie opakowania są takie same – część z nich jest cylindryczna, inne stożkowe, czy płaskie. Ważne, aby etykietowanie opakowań mogło odbyć się niezależnie od kształtu. Dopasowane do nich natomiast są elementy formatowe, więc kluczowa dla sprawności maszyny jest szybkość, z jaką da się je wymienić. W naszych urządzeniach trwa to zaledwie kilka minut.

Materiał opakowania

Oferowane przez nas etykieciarki poradzą sobie z różnymi materiałami, z których wykonane bywają pojemniki, niezależnie czy jest to aluminium (puszki), szkło (słoiki), czy tworzywo sztuczne (też PET i HDPE). To szczególnie ważne w branżach wykorzystujących wszystkie z nich, jak np. w farmakologicznej. 

Elektroniczny wzrok etykieciarki

Zdecydowanie niepomijalnym aspektem pracy podczas automatycznego etykietowania opakowań jest wyposażenie urządzenia w system wizyjny. Standardowo pozwala on na autokontrolę – etykieciarka jest w stanie sprawdzić, czy nie zaszła pomyłka i produkt oznaczony jest prawidłowo, jednak to nie jedyne jego zastosowanie. Możliwe jest bowiem jednoczesne etykietowanie miksów, tj. wariantów tych samych produktów (np. o różnym zapachu), a selekcja dokonywana jest na podstawie koloru korka.

Co z drukarką?

Jeśli jest to wymagane w Twojej branży, zadbaj ponadto, by etykieciarka miała na wyposażeniu (lub miała możliwość doposażenia) drukarkę, pozwalającą na naniesienie numeru partii i dat na opakowanie.

EnglishGermanPolish