Wybierz odpowiednie maszyny dla przemysłu spożywczego

wybierz-odpowiednie-maszyny-dla-przemyslu-spozywczego

Maszyny dla przemysłu spożywczego to inwestycja, która szybko się zwróci. Ze względu na naturalne potrzeby człowieka, produkty spożywcze będą potrzebne zawsze, a konsekwentny wzrost liczebności populacji gwarantuje, że w niemalejącej ilości. Nie wiesz od czego zacząć doposażanie swojej firmy? Oto opis najważniejszych maszyn dla przemysłu spożywczego.

Z czego składa się linia konfekcjonująca?

Sprawnie działająca i wydajna linia konfekcjonująca nie powstaje w przeciągu kilku nocy – jest efektem długotrwałej pracy wielu inżynierów. Co wchodzi zatem w jej skład? To zależy. Dobre linie konfekcjonujące są modułowe – ich funkcjonowanie nie zależy od doboru konkretnych elementów z zestawu, a ponadto mogą być łatwo rozbudowywane. Podstawowa linia to maszyny dla przemysłu spożywczego o funkcjach: nalewania płynu do opakowania, zamykania go w sposób szczelny i bezpieczny oraz nanoszenia etykiety (lub kilku) na gotowy pojemnik. W branży spożywczej jednak pojawiają się produkty z indywidualnymi cechami. Nie jest to jednak przeszkodą dla proponowanych urządzeń. 

Cechy dobrej nalewarki do napojów

Wybierając nalewarki przemysłowe, zwróć uwagę nie tylko na szybkość napełniania czy ich wydajność, ale również na ilość nalewaków. Większa ich liczba to nie tylko wzrost prędkości urządzenia. To także możliwość zaimplementowania nowych funkcji, takich jak jednoczesne nalewanie kilku różnych płynów do poszczególnych opakowań (czyli tworzenia miksów). Jeśli planujesz produkcję płynów pieniących się, zatroszcz się o możliwość nalewania od spodu pojemnika – dysza umieszczona poniżej lustra cieczy zapobiega obfitej generacji piany. Warto również zadbać o pojemny zbiornik pośredni na medium – niech będzie to przynajmniej kilkadziesiąt litrów, jednak lepiej zbliżyć się do pełnych stu. Dobra nalewarka pozwoli nie tylko na dozowanie płynów rzadkich, ale też tiksotropowych, czy zupełnie gęstych.

Co powinna umożliwiać zakręcarka do butelek?

Przede wszystkim musi wykonywać swoją pracę – zakręcanie – w szybki, szczelny i powtarzalny sposób, co zapewni Ci bezpieczeństwo butelek w transporcie, również w pozycji horyzontalnej. Szczególnie precyzyjne są te maszyny do przemysłu spożywczego, które wyposażone są w serwonapęd – pozwalają zarówno na ruch wsteczny, jak i zadanie konkretnego momentu siły, z jakim zostanie zakręcone zamknięcie. Sprawdź, czy wybrana zakręcarka jest w stanie obsłużyć stosowane przez Ciebie zamknięcia – nasze wyposażamy w elementy formatowe dedykowane do konkretnych ich typów, które można wymienić w kilka minut – przerwy w produkcji są zatem niemal pomijalne. Dodatkowo, warto przyjrzeć się możliwości doposażenia urządzenia w system odrzutu wadliwych opakowań.

Czy są lepsze i gorsze etykieciarki?

Maszyny dla przemysłu spożywczego wydają się mieć odrobinę ułatwione zadanie, bowiem w większości przypadków stosowane opakowania są walcowate – nie znaczy to jednak, że nie ma miejsca na innowacje. Dobra etykieciarka będzie potrafiła nanieść nawet dwie etykiety po obwodzie w trakcie tego samego cyklu; inną godną uwagi cechą jest system wykrywający szwy na puszkach, dzięki któremu etykieta nie zostanie naniesiona w nieestetyczny sposób. Nie zapomnij sprawdzić przed dokonaniem wyboru czy maszyna obsłuży etykiety wybranej wielkości.

Zrobotyzowany sortownik opakowań lub zamknięć – czy warto?

Zasadniczo tak – dzięki dołączeniu tych dwóch (lub dowolnej z nich) maszyn dla przemysłu spożywczego do swojej linii konfekcyjnej znacząco zwiększysz jej autonomię. Choć nie jest to pierwszy wybór, z pewnością z czasem docenisz korzyści płynące z automatyzacji selekcji i podawania opakowań oraz zamknięć, pozwalające Ci choćby zredukować liczbę nadgodzin pracowników wykonujących dotąd tę pracę – wystarczy raz na jakiś czas dostarczyć partię opakowań/zamknięć, a resztą zajmą się roboty.

Maszyny dla przemysłu spożywczego – korzyści z automatyzacji

Maszyny pracują z przynajmniej tak dobrą wydajnością jak człowiek, choć na ogół lepszą, a ponadto nie są tak zawodne. Regularna kontrola i konserwacja znacząco poprawia ich żywotność. Większa szybkość sprzyja rozwijaniu firmy przez zwiększenie skali produkcji, a zatem otwiera dla Twojego przedsiębiorstwa nowe rynki.